Kurumsal

IFC

2017 yılına kadar kademeli olarak yeni üretim tesislerini devreye almayı planlayan Hexagon Katı Atık bu tesislerinin yapımı ve işletilmesi için finansman sağlamak üzere Mayıs 2015’te bir Dünya Bankası Grubu kuruluşu olan IFC ile (Uluslararası Finans Kurumu) 95 milyon dolarlık kredi anlaşmasına imza attı. IFC ile gerçekleştirilen kredi anlaşmasının ardından “Sürdürülebilir Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması” mottosuyla FT (Financial Times) ve IFC tarafından 11 Haziran 2015 tarihinde Londra’da düzenlenen “Dönüşümsel İş Konferansı ve Ödülleri”/ (“Transformational Business Conference & Awards 2015”)gecesinde Hexagon Katı Atık’ın kentsel dönüşümdeki başarısı ikincilik ödülü sayılan “Highly Commended” taktirini aldı. Uzun vadeli, çevre için dönüştürücü çözümler üreten, sosyal ve kurumsal yönetişim zorluklarına karşı çığır açan iş girişimlerinin değerlendirildiği organizasyonun bu yılki ödülleri toplam 140 ülkenin dahil olduğu 167 organizasyondan gelen 191 projeyi kapsadı.

UN Paris

2015 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (2015 United Nations Climate Changes Conference, COP21 veya CMP11) 30 Kasım – 12 Aralık 2015 tarihlerinde Paris’te gerçekleşti.

Bu konferans tarafından düzenlenen ve birçok farklı paydaşı aynı platformda bir araya getiren üçüncü yıllık “Caring for Climate Business Forum” 7 – 8 Aralık 2015 tarihlerinde Paris Le Bourget’te yer alan Nelson Mandela Auditorium’da düzenlendi. Forumun ilk gününde IFC’nin ev sahipliği yaptığı “Gelişmekte olan piyasalardaki iklimsel yatırımları büyütmek için ne yapmalı?” (“What will it take to scale up climate-smart investments in emerging markets?”) başlıklı panelde Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum’un da bir konuşması oldu. 2005 yılından bu yana iklim ile alakalı 600 yatırımı, 13 milyar doların üzerinde bir bütçe ile destekleyen IFC’nin İklim Değişikliği Direktörü Christian Grossman, Jan Nahum’a konferansa katılımı ve yaptığı konuşma ile ilgili gönderdiği teşekkür mektubunda Hexagon Katı Atık’ın iş modelinin ilham verici olduğunu belirtti. Belediyeye ait atıkların enerji ve gübreye dönüşümü ile ilgili Jan Nahum tarafından aktarılan bilgilerin iş adamları, politikacılar ve geniş katılımlı bir finansal topluluk tarafından dinlendiğine dikkat çeken Grossman, mektubunda Jan Nahum’un liderliği ve yenilikçi yaklaşımının iklim değişikliği ile ilgili girişimler anlamında daha geniş iş topluluklarına ilham vermesini dilediğini belirtti.

CREDIT SUISSE

Hexagon Katı Atık; uluslararası fikir önderlerinin ve söz sahibi etkili iş adamlarının katılımıyla 24 Ekim 2014 tarihinde Londra’da düzenlenen“14th Credit Suisse Salon” un ilk gününde gerçekleştirilen “1st Private Innovation Circle”a seçilen sekiz firma arasında yer aldı. İlk kez tanıtılan bu program kapsamında firmalar yenilikçi iş fikri, gelir yaratma potansiyeli ve yönetim kayıtları anlamında değerlendirildi. Seçilen sekiz firma çoğunlukla Çevresel Sürdürülebilirlik ve Atık Yönetimi, Sağlık ve Tıp, Medya ve Teknoloji ve Demografi, Emlak gibi alanlardan belirlendi. Bu sektörlerde faaliyet gösteren kişilerin bugünün dünyasıyla ilgili fikirlerini değerlendirmek amacıyla kurulan “1St Private Innovation Circle”ın dönüşümsel ve ilginç olarak tanımladığı sekiz firma arasında yer alan Hexagon Katı Atık adına Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum’un da organizyonda bir konuşması oldu. Topladıkları belediye atıklarını ayrıştırarak elektriğe ve tarımda kullanılabilir komposta dönüştürdüklerini aktaran Nahum’a Çözüm Ortakları Küresel Başkanı John Zafiriou tarafından bir teşekkür mektubu gönderildi. Zafiriou teşekkür mektubunda organizasyona katılan Credit Suisse’ın birçok müşterisinin Hexagon Katı Atık gibi bir firmaya yatırım yapılabileceği konusunda ilgisi olduğunu belirtti. Credit Suisse, “1st Private Innovation Circle”ın lansmanıyla birlikte yenilikçi, öncü şirket sahiplerini, firma başkanlarını ve CEO’ları bir araya getirerek, girişimlerini aktarmalarını ve aralarında bağ kurarak yeni iş bağlantılarının geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Growtech İnovasyon Tarım Ödülleri

HEXAFERM, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Growtech Eurasia kapsamında 2010 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Growtech İnovasyon Tarım Ödülleri”nde “Bitki Besleme & Koruma” kategorisinde ödüle layık görüldü. Toplam 19 projenin yer aldığı yarışma; “Sera Teknolojileri & Sulama”, “Bitki Besleme & Koruma”, “Tarım Makineleri & Teknolojileri”, “Tohum, Fide” ve “Tarımsal Bilişim” olmak üzere beş farklı kategoriden oluştu. HEXAFERM’in “Bitki Besleme & Koruma” kategorisinde ödül kazanmasının en önemli nedeni; ürünlerinin yarısının organik maddesini kendi topladığı ve üretimini yaptığı komposttan yarısının da bu kompostu zenginleştirmek için kullanılan bitki besinlerinden oluşması oldu.

Organik madde, hümik-fülvik asit ve mikrobiyolojik faaliyet açısından zengin olan HEXAFERM ürünleri; toprakları islah etmenin yanı sıra, içeriğindeki bitki besinlerinin tamamen bitkiler tarafından kullanılmasına imkan tanıyor ve bu sayede verim kaybı olmadan kimyasal besin ihtiyacını yarıya indiriyor. Tüm bu özellikleriyle tarımsal verimliliği artırma imkanı sunmasından dolayı da dördüncü tarım devrimi olarak nitelendiriliyor. (02.12.2016)